Круговерть

новини

Вже незабаром всі ми зможемо читати Турбйорна Еґнера українською!

25.10.2016

Турбйорн Еґнер (1912-1990) - багатогранна особистість, класик норвезької літератури, автор понад тридцяти дитячих книг, які перекладені більш ніж двадцятьма мовами світу, талановитий художник, ілюстратор, гравер, театральний декоратор, драматург, перекладач і композитор, автор  радіовистав та пісень. Найбільшу славу йому принесли казки, які стали улюбленими для багатьох дітей у всьому світі. Зараз твори Еґнера є не менш популярними, аніж історії Астрід Ліндґрен, Туве Янсон, Марії Гріпе, Яна Екхольма, Барбру Ліндґрен та інших. Турбйорн Еґнер також відомий своїми перекладами, саме він познайомив норвезьких читачів з  улюбленими героями - Вінні Пухом Алана Мілна та Карлсоном, що живе на даху, Астрід Ліндгрен. 

Турбйорн Еґнер народився і виріс у робітничому районі Осло, в родині власника бакалійної крамнички. Вдома Еґнери часто грали на різних музичних інструментах та влаштовували домашні вистави. З раннього дитинства Турбйорн  мріяв складати вірші, писати і малювати і не раз згадував про це у своїх інтерв’ю та спогадах. Турбйорн  Еґнер закінчив Національну художню академію в Осло, відвідував уроки театрального мистецтва, писав і ставив невеличкі п’єси. Після  навчання він заробляв на життя, малюючи декорації та рекламні плакати. Саме тоді він почав писати дитячі казки. Декілька років Еґнер прожив у Данії, де вивчав літографію в Коппенгагені. Повернувшись до Норвегії, почав писати оповідання та малювати ілюстрації для журналу Familieblad. 

У 1937 році Турбйонр Еґнер одружився з Анною Еліассен. У них народилося четверо дітей. Письменник завжди казав, що сім’я для нього є найбільшим джерелом творчого натхнення. 

У 50-их роках Турбйорн Еґнер написав  декілька радіовистав для дитячих суботніх програм на норвезькому радіо і став їх ведучим. Це був початок його популярності і слави. Однією з найвідоміших  його  радіоказок стала саме “Звірята з Лісу на пагорбі”, історія про мишенят Мортена і  Клатремуса, лиса Мікеля і інших звірят та їх захоплюючі пригоди.

Турбйорн Еґнер багато працював для розвитку освіти Норвегії. Протягом двадцяти п’яти років він укладав підручники для народних шкіл.

У 1972 році Турбйорна Еґнера нагородили орденом Святого Олафа - норвезькою державною відзнакою за внесок в національну культуру.

У 1979 році письменник став першим номінантом літературної премії Каппелен.

У 1975, 1977 та 1982 роках він отримував престижну музичну премію Spellemannprisen, що вважається норвезьким аналогом американської Grammy.

Казкові світи Турбйорна Еґнера сповнені любов’ю і розумінням, кожен персонаж незабутній. Читачі люблять однаково і хитрого лиса Мікеля, і легковажного Клатремуса. У кожній книжці Еґнера можна навчитися чомусь корисному й важливому маленьким і дорослим читачам. В його казках немає добрих та злих героїв,  у кожному живе щось світле й хороше, варто тільки захотіти стати кращим і попрацювати над собою. Письменник майстерно створює ситуації, де його персонажі помиляються, а потім виправляють свої помилки. Він не пропонує однозначних суджень, даючи своїм читачам можливість самостійно робити висновки. Як і багатьом іншим талановитим скандинавським казкарям, Турбйорну Еґнеру дивовижним чином вдається уникати моралізаторських ноток у своїх історіях, які так часто відштовхують і втомлюють дітей, та водночас - заохотити читачів замислитись над  справді важливими питаннями. 

“Звірята з Лісу на пагорбі”, “Люди і розбійники з Кардамона”, “Каріус та Бактус” та інші дитячі книжки Турбйорна Еґнера регулярно перевидаються в Норвегії, перекладені в багатьох країнах. П’єси письменника ставлять у театрах по всьому світу,  а вистави по його творах показують у Національному театрі в Осло з 1965 року щорічно. Відомий норвезький режисер-аніматор Іво Капріно зняв ляльковий фільм за казкою “Каріус та Бактус”. Цього року на Різдво у Норвегії відбудеться прем’єра мультфільма-мюзикла про Клатремуса та його друзів.

У відомому норвезькому парку розваг у Крістіансанні  збудоване  казкове містечко Кардамон з книжки Еґнера “Люди і розбійники з Кардамона”, над створенням якого працював син письменника, відомий норвезький архітектор. У Норвегії Кардамон-парк не менш популярний, ніж Муммі-Дол у Фінляндії чи Гобіттон у Новій Зеландії. У 2015 році  відкрився ще один казковий парк  -  “Клатремус та інші звірята з Лісу на пагорбі”. 

Казки Турбйорна Еґнера ніколи не постаріють і не відійдуть в минуле, вони завжди будуть захоплювати увагу маленьких та дорослих читачів.

Незабаром  казку “Клатремус та інші звірята з Лісу на Пагорбі” зможуть прочитати й українські читачі, адже книжка вже дуже скоро вийде друком у видавництві “Круговерть”.

Фото: Bjørn Sigurdsøn
@kruhovert